Перші 100 днів на посаді: інтерв'ю голови Луцької районної ради Тетяни Павлової-Багрійчук
Минуло 100 днів з моменту, коли голова Луцької районної ради Тетяна Павлова-Багрійчук була обрана на свою посаду. Очільниця розповіла про свої враження від перших місяців роботи та поділилася думками про головні виклики та пріоритети діяльності ради.
Пані Тетяно, Ваше обрання на посаду очільниці районної ради фактично розблокувало роботу цього органу місцевого самоврядування. Оскільки рада не могла функціонувати протягом кількох місяців до Вашого обрання, чи відчуваєте Ви себе в ролі антикризового менеджера?
У тому, що наразі Луцька районна рада працює впевнено та належним чином, є велика заслуга депутатського корпусу та виконавчого апарату ради.
Насамперед довелося розв'язувати питання із розблокуванням функціонування ради в юридичній площині. Також вдалося прийняти остаточні рішення щодо передачі майна в Горохівську громаду. Це той комплекс питань, які дійсно були першочерговими в перші дні після мого обрання.
Я вважаю, що наразі ми можемо чітко планувати роботу ради, забезпечувати успішне прийняття рішень щодо питань, які становлять ключову важливість в умовах воєнного стану.
З якими найбільшими викликами Вам довелося зіткнутися на початкових етапах роботи?
Головний виклик – це пошук можливостей для наповнення районного бюджету. Є розуміння, що фінансовий ресурс держави наразі є дуже обмеженим, тому разом із депутатським корпусом ми розробляємо стратегію залучення грантових коштів, які дозволять реалізовувати у Луцькому районі різні проєкти, зокрема, у соціальній сфері.
Також дуже хочеться, щоб депутати могли ефективно виконувати свої повноваження, маючи депутатські фонди, коштом яких є можливість напряму надавати допомогу жителям Луцького району. В нашій раді дана ідея була реалізована, однак із початком повномасштабного вторгнення росії в Україну всі кошти із депутатських фондів відразу були спрямовані на підтримку підрозділів територіальної оборони, які згодом почали виконувати бойові завдання. Хочу звернути увагу, що на Волині в обласній, інших районних та місцевих радах депутатські фонди успішно виконують свою функцію й у 2024 році.
Чи відчуваєте Ви підтримку з боку депутатського корпусу?
Однозначно відчуваю, адже є повне взаєморозуміння зі всіма фракціями, які представлені в Луцькій районній раді. Я дуже вдячна, що вдається знаходити консенсус навіть у тих питаннях, де потенційно можуть бути певні розбіжності в позиціях політичних сил. І хоча на попередніх сесіях декілька депутатів склали свої повноваження, ми очікуємо, що вже найближчим часом їх місця займуть нові обранці.
Як Ви можете оцінити співпрацю Луцької районної ради та Луцької районної військової адміністрації?
З районною військовою адміністрацією ми маємо спільне бачення розвитку району. Рада завжди підтримує програми, які пропонуються для затвердження саме адміністрацією. Крім того, адміністрації було делеговано чимало повноважень, зокрема, стосовно розподілу бюджетних коштів району. Також наші спільні зусилля спрямовані на підтримку Збройних сил України, в тому числі й тих підрозділів, які були створені на Волині, а зараз успішно виконують завдання на фронті.
Чи вже вдалося Вам побудувати конструктивний діалог із головами об’єднаних територіальних громад Луцького району?
Луцька районна рада вибудовує дружні стосунки з громадами, адже ні рада, ні адміністрація не мають функцій управління громадами, а можуть виключно представляти їх спільні інтереси. З головами територіальних громад району ми постійно обговорюємо різноманітні проблеми, а там, де може бути корисною саме районна рада, ми обов’язково допомагаємо громадам. Зокрема, рада знаходить можливості для громад щодо отримання різної матеріально-технічної допомоги. Завдяки взаєморозумінню і співпраці з громадами, ми можемо більш ефективно розв'язувати нагальні питання та планувати майбутні проєкти.
У політичних колах держави продовжуються дискусії щодо повноважень районних рад. На Вашу думку, якими мають бути функції цих органів місцевого самоврядування? В яких сферах районні ради можуть бути найбільш ефективними?
Дійсно, зараз ведуться діалоги на різних рівнях щодо подальших повноважень районних рад в Україні. Луцька районна рада, будучи членом Української асоціації районних та обласних рад, постійно долучена до напрацювання рішень, які надалі стануть основою для більш конкретного визначення повноважень районних рад після завершення децентралізації.
На мою думку, районні ради повинні виконувати об'єднавчу та комунікаційну функцію між громадами, оскільки є чимало питань, у першу чергу інфраструктурних, які можна вирішувати лише спільними зусиллями. Громади однозначно повинні співпрацювати між собою, а районні ради можуть масштабувати таке співробітництво для розв'язання тих проблем, які постають у всіх або декількох громадах району.
Крім того, більшість депутатів районної ради обиралися у виборчих округах, які охоплюють декілька громад, тому вони також можуть лобіювати реалізацію спільних проєктів між різними територіальними громадами.
Які пріоритети Вашої подальшої роботи Ви можете виокремити після перших 100 днів на посаді?
Я ставлю за мету остаточно розв'язати питання із неліквідованими юридичними особами, засновником яких є Луцька районна рада, однак які вже тривалий час не функціонують. Як приклад, можу навести Луцьку районну виборчу комісію, яка була створена для забезпечення виборчого процесу на території Луцького району в межах до 2020 року. Напередодні місцевих виборів у 2020 році була створена Луцька районна територіальна виборча комісія, яка забезпечує та забезпечуватиме виборчий процес в межах району за новим адміністративно-територіальним устроєм. Відповідно, є потреба в ліквідації «зайвої» виборчої комісії.
Одним із пріоритетів я визначаю міжнародну співпрацю та залучення грантових коштів. Вважаю, що Луцька районна рада має потенціал, щоб виступати надійним партнером для європейських органів місцевого самоврядування субрегіонального рівня для реалізації спільних проєктів.
Звичайно, свої зусилля я також спрямовуватиму на те, щоб Луцька районна рада знаходила можливості постійно підтримувати Сили оборони України. До речі, виконавчий апарат ради щомісяця перераховує одноденний заробіток на збори для закупівлі необхідного обладнання нашим військовим.
Також є ідеї щодо налагодження співпраці з районними радами інших регіонів України. Обмін досвідом завжди дозволяє отримати нові ідеї щодо подальшої діяльності органів місцевого самоврядування.